Ada Kitapları

Ada kavramı, benim gibi pek çok insanın hayal ettiği güzelliklerin toplandığı bir ütopya olarak gidilmese de görülmese de hep uzakta bekler. Edebiyat alanında Robinson Crusoe dışında ada ile ilgili kitapların olduğunu hatırlatmak ve kendime bir kaynak yaratmak istedim.

1-The Cay (Ada):

Konusu kör bir çocuk ile siyahi bir ihtiyarın ıssız adada geçen yaşam öyküsünü anlatan muhteşem kitap.

 

2-Kontiki- Thor Heyerdahl:

Konusu adada değil ama Peru kıyılarından yola çıkarak Kon-Tiki adı verilen sal  ile 6.600 km yol aldıktan sonra Polinezya kıyılarındaki kayalıklara varmasını anlatan harika bir kitap.

3- Ada –Tracey Garvis Graves:

Otuzlu yaşlardaki İngilizce Öğretmeni Anna Emerson, Maldivlerdeki bir yazlıkta T.J. Callahan’a özel ders vermesi teklif edildiğinde bir an bile tereddüt etmeden bu yaz işini kabul eder. Kütüphanenin yerine tropik bir adada çalışmayı kim istemez… Robinson Crouse romanlarından sonra okuduğum en güzel ada konulu kitaplardan birisi.

4-Robinson Crouse -Daniel Defoe
Daniel Defoe’nun yüzlerce yayın evi on binlerce basım yapmış unutulmaz klasiği.. Kitapta İngiltere’de yaşayan orta halli bir ailenin en küçük oğlu olan Robinson dünyayı gezme hayalleri ile çıktığı yolculukları ve bu sırada karşılaştığı hayatta kalma mücadelesi konu edilir.
5-Yalnızlık Cesaret İster (Bir Issız Ada Hikayesi) Merve Deniz
Kendisini âşık olduğu adamla birlikte ıssız bir adada bulan kadın acaba hayatta kalmak için büyük bir mücadele verdikleri bu ıssız adada hayata tutuna bilecek midir?
6- Sineklerin Tanrısı William Golding:
Bir uçak kazasının ardından ıssız bir mercan adasına düşen askeri okul öğrencileri, önce bu durumu eğlenceli hale getirmeye çalışırlar. Ama zaman geçtikçe sıkıcı hale gelen ada yaşantısından kurtulma çareleri aramaya başlarlar. Herkesin tek isteği buradan kurtulmaktır.. Sineklerin Tanrısı, ilk bakışta ıssız bir adaya düşen çocukların başından geçenlerin anlatıldığı bir kitapmış gibi geliyor. Ama sonra olayların içine dahil olduğunuzda kitabın seyri değişiyor. Karakterleriyle, yaşanan olaylarıyla verilen mesajlar düşündürücü..
// 2. Güncelleme. Güncellemeler devam edecektir.
// Yorumlarla katkıda bulunabilirsiniz.
Aşağıdaki iki sekme aşağıdaki içeriği değiştirir.

maxxtor

Bilgisayar Mühendisi-Öğretmen-Tercüman-Sağlıkçı-Adalet, Hayatında Çakal adası(Alanya), Bozca ada ve Gökçe adadan başka ada görmemiş Masum ADA SEVER...

Son yazıları maxxtor (Tamamı)

maxxtor Hakkında

Bilgisayar Mühendisi-Öğretmen-Tercüman-Sağlıkçı-Adalet, Hayatında Çakal adası(Alanya), Bozca ada ve Gökçe adadan başka ada görmemiş Masum ADA SEVER...

maxxtor 'a ait tüm yazılar →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir