Dijital kurtuluş

Amerikalı doğa sever ve elektronikçi Andy Quitmeyer tarafından hazırlanan (orjinal adı Hacking the Wild) Dijital Kurtuluş adlı seri yapımı ilk defa dün DMAX ‘de izledim.  Kimi zaman bir ıssız ada kimi zaman yağmur ormanları veya soğuk bir Alaska köşesinde kısacası medeniyetten  uzak yerlerde, gündelik teknoloji ile dolu bir sırt çantasıyla bırakılıyor.  Basit teknolojiler kullanarak böcek yakalayıcılarını, giysi kurutucularını ve vahşi yaşamda hayatta kalmak için gerekli alet edevatı yapmaya çalışmasını zevkle izledim.  Bakalım insan doğayı da  hackleyebilecek mi?

Birer saatlik altı bölümün her birinde Andy hayatta kalma becerilerini ve sırt çantasındaki çeşitli teller, cihazlar, diz üstü bilgisayarı  ve izleme cihazlarını kullanarak medeni dünyaya ulaşmaya çalışıyor.  Macera dolu yolculukları onu, Pasifik Okyanusu’ndaki bir ıssız ada dan Alaska’nın en ücra köşelerine kadar yeryüzünün en tehlikeli bölgelerine çekiyor. Her gittiği yerde, özel ve yeni problem çözme becerilerini kullanarak duruma uyum sağlamak zorunda kalıyor. İlk izledim bölümde hazırladığı sinek kapanı ve ananas meyvesinden elektrik elde etme yöntemi gerçekten etkileyiciydi. Vahşi doğa yaşamı ve elektronik bilgisi sayesinde Hindistan cevizi kabuğunu, gözlük kabı ve paslanmaz çelikten bir kahve kupası gibi sadece yanında bulunan malzemeleri kullanarak hayvan-savar aygıtları, tuzakları, alarmlar ve bir ısıtma sistemi bile icat edebiliyor.  Ayrıca ateş yakmak, barınak yapmak, yiyecek bulmak, pişirmek ve uygar dünyaya yeniden ulaşabilmek ve kısaca doğada hayatta kalabilmek için teknolojik cihazlara ihtiyacı var.

Bakalım Dijital teknolojiler vahşi doğada hayatta kalmak için yeterli olacak mı? Profesör Andy Quitmeyer doğa bilgisi ve günlük teknolojileri kullanarak bunu başarmaya çalışacak. Hem bilgisayarcı hem de bir doğada hayatta kalma seven birisi olarak ilginç geldi.

Türkçe tanıtımı ve yayın akışını buradan takip edebilirsiniz…

Yayınlanan tüm sezonları izlemek için buraya tıklayınız

Aşağıdaki iki sekme aşağıdaki içeriği değiştirir.

maxxtor

Bilgisayar Mühendisi-Öğretmen-Tercüman-Sağlıkçı-Adalet, Hayatında Çakal adası(Alanya), Bozca ada ve Gökçe adadan başka ada görmemiş Masum ADA SEVER...

Son yazıları maxxtor (Tamamı)

maxxtor Hakkında

Bilgisayar Mühendisi-Öğretmen-Tercüman-Sağlıkçı-Adalet, Hayatında Çakal adası(Alanya), Bozca ada ve Gökçe adadan başka ada görmemiş Masum ADA SEVER...

maxxtor 'a ait tüm yazılar →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir