Rusya Notları 3

Rusya notları ve Rusya Notları 2 den sonra doğa güzellikleri, yaşantı ve yemek yazıları ile devam ediyor.
Kışın Rusya’da bulunmadım ama yazın gerçekten de çok güzel her taraf yemyeşil. Ağaçlar, çiçekler, insanlar çevreyi kirletmemek için elinden gelen özeni gereğince gösteriyor. Çocuklar bu konuda bilinçli olarak yetiştiriliyor. Hatta Cumartesici (Subbotnik) grupları kendi imkânları ile çevreyi temizliyor, boyuyor ve düzenliyor.
Ara sıra sağanak yağmurlara ve ağustosta üşüme zevkini yaşasak da gece uyumaları güzel oluyordu.

 

Rus mutfağı için ‘masadan gözünüz tok karnınızın aç olarak kalkacağı mutfak’ gibi nitelendirilmeler yapılsa da gerçekten güzel yemekleri de var. Çarlık dönemlerinden beri Rus mutfağı zenginliği ile değil sunumunun güzelliği ile meşhur olmuş derler. Belki kaldığım yerlerde benim için gerçekten özenli yemekler yapılmıştır, beklide damak zevkime hitam etmiştir. Bilmiyorum ama bazı yemekler gerçekten hoşuma gitti. Borş, mantı (bizdeki gibi küçük değil avuç içi büyüklüğünde), pelmeni, blini, Rus salataları, Rus usulü tavuk, kaymak (smetana), havyar, lahana, balık, bol miktarda tüketilmektedir. İklim nedeni ile sebze meyve çeşitliliği çok fazla yok yâda bulduklarınızın da çok pahalı olduğunu görebilirsiniz. Kebap olayına şaşlık denilen ülkede koyun ve domuz daha çok tercih ediliyor.

İçecek olarak su çok fazla tüketilmiyor. Çay, sütlü çay, kefir, limonatalar, gazlı su, Rus kolası kvas ve tabii ki alkollü ürünler en çok tüketilen içecekler arasında.
Rus mutfağının ortak özelliği, ülkenin hemen her yerinde yetişen ve marketlerde çeşit çeşit bulunabilinen baharatların bol miktarda kullanılmasıdır.


Özel günler ve geceler hep gerçek anlamıyla kutlanıyor. Erkeklerin birçoğu ise bu özel günleri sulandırmak (sadece alkol tüketimi) için kullansa da özel günlere hiç tahmin etmediğiniz kadar önem atfediyorlar. Örneğin bir Rus’un en önemli günü doğum günüdür ve unutulduğunda ciddi sıkıntılar çıkabilir. Yılbaşı, 8 Mart kadınlar günü, askerler günü, zafer bayramı, bağımsızlık günü gibi günler büyük coşku ve bir araya gelinerek kutlanıyor.

Bir Rus Masası ile noktalandıralım:

Aşağıdaki iki sekme aşağıdaki içeriği değiştirir.

maxxtor

Bilgisayar Mühendisi-Öğretmen-Tercüman-Sağlıkçı-Adalet, Hayatında Çakal adası(Alanya), Bozca ada ve Gökçe adadan başka ada görmemiş Masum ADA SEVER...

Son yazıları maxxtor (Tamamı)

maxxtor Hakkında

Bilgisayar Mühendisi-Öğretmen-Tercüman-Sağlıkçı-Adalet, Hayatında Çakal adası(Alanya), Bozca ada ve Gökçe adadan başka ada görmemiş Masum ADA SEVER...

maxxtor 'a ait tüm yazılar →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir