Rusya Notları -2

Rusya Notları yazımda ağırlıklı olarak Moskova‘dan bahsetmiştim. Bu yazımda biraz daha kılcallara inmek istiyorum.

Öncelikle Rusya’da şehirlerarası taşımacılıkta % 95 tren ağı kullanılmaktadır. Devlet demir yollarını bir kısmını özelleştirmiş. Birçok firmanın trenleri var. Yataklı ve yemekli olarak çok rahat yolculuklar yapılabiliyor. Dikkatimi çeken bir durum ise sıcaklıkların -50 ‘lere kadar çıktığı zamanlarda bile kaza riskinin düşük olması. Raylarda ne kırılma oluyormuş ne de başka bir sorun. CTC (demiryolu trafiğinin merkezden sinyallerle yönetilme sistemi) gibi yolları denetleyen sistemleri çok iyi kullanıyorlar. Bizde ise insanın nerdesin “Ah şu bayramlar gelmese” dedirten kaza manzaraları ve ürküten ölüm sayılarını görmek insanı üzüyor. Küçük bir hatırlatma yapmadan geçemeyeceğim. Ağustosun son haftası Rusya’yı demir yolları ile gezmek istiyorsanız biletlerinizi mutlaka 10–15 gün önceden alın. Eylül ayında okullar başladığı için ulaşım sıkıntısı olabilir.

Ukrayna sınırında ki bir kasabada Çernobil faciasından etkilendiği için hala kazazedelere ilaç ve para yardımı yapıldığını duyduğumda şaşırmıştım.

Dikkatimi çeken bir konu yine nüfusun azalması idi. Açıklanan son BM raporuna göre Rusya nüfusu 2050 yılında 90 milyona kadar düşeceği belirtiliyor. Devlet ikinci çocuğu yapana teşvik primi (10 bin dolarlık bir aile desteği) vermek gibi ilginç önlemler alsa da yinede hızlı bir şekilde nüfus azalıyor. Türkiye her geldiğinde “sevemez kimse seni” diye Türkçe şarkılar söyleyen Rusya Liberal Demokratlar Partisi Başkanı Vladimir Jirinovski ‘nin ise bu konuda ilginç çıkışları var. Duma’da yaptığı bir konuşmasında “Rus kadınından hep çocuk doğuracak bir makine olmasını bekleyemezsiniz. Nüfus sayısı önemli değil, önemli olan kalitesidir” demişti.

Rusya’da genel okuma yazma oranı %98 yani dünyada en çok okuryazara sahip ülke. Gerçekten okuyorlar her şeyi okuyorlar. Romanlardan araştırma eserlerine kadar vodka yapmaktan tutunda kebap yapmaya kadar okuyorlar. Girdiğim her evde mutlaka bir kitaplık vardı.

Her şey çok mu ideal? Tabii ki hayır. İnsanların alkolü çok fazla tüketimi gibi bazı sorunlarda var. Putin zamanında Vodka reklamları yasaklandı ama akşamları en az 35–40 farklı bira firmasının reklamlarına rastlıyorduk. Bunun neticesinde yapılan araştırmalarda 16 yaşından büyük Rusların %66 sının alkollü içecek olarak birayı tercih ettikleri görülmüş.

 İlgimi çeken bir şeyde komünistlerin hala ateşli ve eleştiriye kapalı olmalarıydı. Medvedev’i sadece bir kukla olarak görerek hala iplerin Putin’in elinde olduğunu ve ülkeyi Avrupa’ ya sattığını düşünüyorlar. Ülkeyi kurtaracak tek zihniyetin Komünist Partisi olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 15 ile 18 arasında değişiyor. En hoşlandığım söylemleri ise -aslında dünyanın her yerindeki siyasi idare ile örtüşüyor- hükümet için “çok söz veriyorlar, çok az yapıyorlar” ifadesi olmuştur.
Aşağıdaki iki sekme aşağıdaki içeriği değiştirir.

maxxtor

Bilgisayar Mühendisi-Öğretmen-Tercüman-Sağlıkçı-Adalet, Hayatında Çakal adası(Alanya), Bozca ada ve Gökçe adadan başka ada görmemiş Masum ADA SEVER...

Son yazıları maxxtor (Tamamı)

maxxtor Hakkında

Bilgisayar Mühendisi-Öğretmen-Tercüman-Sağlıkçı-Adalet, Hayatında Çakal adası(Alanya), Bozca ada ve Gökçe adadan başka ada görmemiş Masum ADA SEVER...

maxxtor 'a ait tüm yazılar →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir