Rusya Notları -1

Asya ve Avrupa’nın en gelişmiş ve en bilinen Slav Irkının yaşadığı ülke Rusya. İşte beyaz gecelerin (beliye noçi) hâkim olduğu güzel şehirlerin içinden notlar:

Köylerinde, kasabalarında rahatlıkla gezebileceğiniz (Moskova’yı hariç tutuyorum çünkü orası da bizim İstanbul gibi büyük ve karmaşık bir şehir.) kimsenin size yan gözle bakmadığı sadece insanların bize göre biraz fazla (!) alkol kullandığı medeni şehirler. Her yer ağaçlık ve temiz. Gezdiğim orta halli Rus kasabasında veya köyünde bile etraf tertemizdi ortalıkta çöp yoktu, çöplükte yoktu hatta bizde ki gibi durmadan temizlik yapan temizlik işçileri de yoktu. Halk ufak yaştan bilinçlendiriliyordu. Cuma ertesi günü Subbotniki.(Cumartesiciler) adlı gruplar şehri hiçbir çıkar gözetmeksizin temizliyorlardı. Hatta hatırlarsınız malum medyamız Rusya’nın şimdiki Cumhurbaşkanı Medvedev ’ide çöpçülükle itham edip aşağılıyordu. Hâlbuki Medvedev sadece üniversite yıllarında şehrinin ülkesinin temiz kalması için çalışanlardandı.


Moskova da bizimkine göre süper bir yeraltı treni Metro ağı var. Hatta bazı noktalarında dört kata bile ulaştığı oluyor. İçerisi de canlı bir müzeyi andırıyor. 180 istasyonu ile günlük 10 milyona yakın kişinin taşındığı ifade ediliyor.

 

Gördüm ki Rusya son 10-15 yıldan beri daha doğrusu Perestroyka’dan itibaren belki 1917 Bolşevik İhtilali’nden daha da önemli sayılabilecek bir evrim sürecinden geçmektedir. Putin önderliğinde başlayan ve Medvedev ile devam eden gelişme süreci Rusya yı yine dünya dengeleri arasına girmesine sebep olmuştur. Amerikanın dünyada tek süper güç olma temasını içine sindirmeyip Osetya ve Abhazya da yapılanlara gözünü yummamıştır. Her ne kadar kardeş bildiği Slav ırklarının birçoğundan (Ukrayna, Sırbistan, Polonya… vb) destek alamasa da!
Yüzlerce yıllık geçmişi olan Türk-Rus ilişkileri değişken bir seyir izlediğini görüyoruz. Bununla birlikte, bu iki ülke bir diğeri için ne kadar ehemmiyetli olduğunu biliyor. Stratejik olarak dünya muvazenesinde ülkelerin iki denge olacağına hiç kuşkumuz yok.
Rus devlet politikasında ki genel düşünceyi bilemiyorum ama Rus insanlarının üzerinde içinde Türkiye, Çin, Orta Asya Türk devletleri, İran ve Arap ülkelerinin olduğu bir birlik ütopyası egemen pozisyonda.
İnsanları bize göre biraz soğuk olsa da yazları pek yaz gibi geçmese de (temmuzda bile kapalı yağmurlu) MOSKOVA dünyada görülmeye değer ender yerler arasındadır diye düşünüyorum.
Son gün hava yağmurlu da olsa Kızıl meydana çıkmayı başardık. (On beş dolara çok uyduruk bir şemsiye alarak ) Bu son gün ile birlikte hayatımızın bir farklı dönemini daha geri de bırakarak döndük… Rusya ya giriş çıkış işlemlerimizin çok zor olacağından bahsedenler vardı. Ama evrak eksikleriniz olmadığı takdirde gayet medeni bir Avrupa ülkesi gibi sorunsuz bir şekilde giriş çıkış işlemleri yapabiliyorsunuz.

Not: Yazı 2010 yılında kaleme alınmak ile birlikte yeni okuyucuları ile buluşmuştur.  Rusya’ya gideceklere umarım faydalı olur. Devamı gelecek.

Aşağıdaki iki sekme aşağıdaki içeriği değiştirir.

maxxtor

Bilgisayar Mühendisi-Öğretmen-Tercüman-Sağlıkçı-Adalet, Hayatında Çakal adası(Alanya), Bozca ada ve Gökçe adadan başka ada görmemiş Masum ADA SEVER...

Son yazıları maxxtor (Tamamı)

maxxtor Hakkında

Bilgisayar Mühendisi-Öğretmen-Tercüman-Sağlıkçı-Adalet, Hayatında Çakal adası(Alanya), Bozca ada ve Gökçe adadan başka ada görmemiş Masum ADA SEVER...

maxxtor 'a ait tüm yazılar →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir